Rychlý pohled na důvody, proč vy nebo někdo z vašich blízkých má možná ztrátu sluchu
V konečném důsledku slyšíte pouze to, co slyšíte. Proto se vám věci, které slyšíte, mohou stále zdát v pořádku, i když možná již máte mírnou ztrátu sluchu. Mozek se totiž přizpůsobuje nové situaci a kompenzuje slabší signály, které přicházejí z uší. Po chvíli váš mozek doslova zapomene slyšet, protože si nepamatuje znění slov.
Ztráta sluchu může být následkem poškození některé z uvedených sekcí:
Příčiny ve vnějším uchu
Typické problémy vnějšího ucha (outer ear) představují zátky vytvořené ušním mazem a infekce zvukovodu. Obvykle je řešení těchto problémů velmi snadné. Avšak je důležité zahájit léčbu včas, aby se předešlo poškození sluchu.
Příčiny ve středním uchu
Zánět, tekutina za ušním bubínkem, perforace ušního bubínku a otoskleróza (vyztužení kostí ve středním uchu) jsou nejčastějšími problémy, které zasahují do funkčnosti středního ucha (middle ear). Většinu problémů vnějšího a středního ucha lze účinně řešit pomocí léků nebo chirurgického zákroku. Pokud to není možné, ve většině případů lze trvalou ztrátu sluchu kompenzovat sluchadly.
Příčiny ve vnitřním uchu
Většina problémů se sluchem se týká vnitřního ucha (inner ear). Nejčastější příčinou je přirozený proces stárnutí. Ale i velký hluk, některé druhy léků, nebo zlomeniny lebky mohou mít také negativní vliv na sluch člověka. Tyto vlivy poškozují jemné vlásečnicové buňky a ovlivňují přenos signálů do sluchového nervu. Obvykle nelze ztrátu sluchu ve vnitřním uchu řešit medicínsky. Nicméně tento typ vady lze ve většině případů korigovat sluchadly.
Ztráta sluchu způsobená vadou vnějšího nebo středního ucha se nazývá převodní nedoslýchavost. Poškození vnitřního ucha se nazývá percepční nedoslýchavost. Pokud se oba druhy vyskytují společně jedná se o kombinovanou ztrátu sluchu.
Váš poskytovatel sluchadel vám pomůže vybrat nejvhodnější řešení. Zváží vaše poslechové potřeby, váš rozpočet, váš životní styl a vaše individuální poslechové preference.